MTNED - Servomotor přímočarý (táhlový) s elektronickým systémem IP 55

Popis

MTNEDMTNED (typové číslo 52 442 - 52 443)
Elektrické servomotory přímočaré (táhlové)

52 442 - 52 443
Elektrický servomotor táhlový
Rozsah nastavení vypínací síly: 11,5- 63kN
Rychlost přestavení: 27-125 mm/min
Zdvih: 10-120 mm
Napájecí napětí 3x230V / 400V, 50 Hz
Řídící elektronika DMS2.ED, DMS2

Použití: pro dvoupolohové nebo třípolohové ovládání armatur přímočarým pohybem (ventily)

Servomotory MODACT ® MTNED konstrukčně vycházejí ze stavebnicové řady servomotorů MODACT MON. Navíc mají přímočaré ústrojí, převádějící otáčivý pohyb na přímočarý.

Třífázový asynchronní motor pohání přes předlohové soukolí centrální kolo diferenciálního převodu, umístěné v nosné skříni servomotoru (silový převod). Korunové kolo planetového diferenciálu je při motorickém ovládání drženo v neměnné poloze samosvorným šnekovým převodem. Ruční kolo, spojené se šnekem, umožňuje alternativní ruční ovládání i za běhu elektromotoru bez nebezpečí pro obsluhu.

Výstupní hřídel je pevně spojen s unášečem planetového převodu a prochází do ovládací skříně, kde jsou soustředěny všechny ovládací prvky servomotoru.

Ovládání servomotoru je řešeno vestavěnými elektronickými obvody, které snímají stav výstupního hřídele servomotoru, krouticí moment výstupního hřídele, teplotu elektromotoru, stav napájecího napětí a vstupní signály. Ovládací program je vyhodnocuje a v závislosti na předvolených parametrech řídí výstupní signály - stav výstupních kontaktů, výstupní analogový signál, ovládání elektromotoru, datovou komunikaci s nadřazeným řídicím systémem.

Ovládací prvky jsou přístupné po sejmutí víka ovládací skříně. Pro servomotory s označením MTNED® 52 442 - 52 443 se používají elektromotory s krytím IP 55. Celý servomotor má potom krytí podle použitého elektromotoru.

Elektronické vybavení

Elektromechanická ovládací deska je nahrazena elektronickým systémem DMS2 nebo DMS2 ED. Oba systémy snímají polohu výstupního hřídele a kroutícího momentu servomotoru bezkontaktně magnetickými snímači. Snímač polohy výstupního hřídele je absolutní a ke své činnosti nevyžaduje záložní napájení, pokud během provozu servomotoru dojde k odpojení napájecího napětí. Oba systémy lze nastavovat a kontrolovat pomocí počítače s ovládacím programem nebo ručně bez počítače.

Jednodušší systém DMS2 ED nahrazuje elektromechanické součásti, popřípadě umožňuje ovládání servomotoru vstupním analogovým signálem jako u provedení Control. Systém DMS2 umožňuje použít servomotor pro dvoupolohovou a třípolohovou regulaci nebo jej připojit k průmyslové sběrnici Profibus.

Konfigurátor servomotorů MTNED

Konfigurátor servomotorů MTNED -40°C

Technická data

MTNED
Typové číslo 52442 52443
Vypínací moment [Nm]    
Vypínací síla [kN] 11,5-25 25-63
Doba přestavení [s/90°]    
Rychlost přestavení [min-1]    
[mm/min] 27-125 45-155
Pracovní zdvih [°]    
[ot]    
[mm] 10-100 20-120
Napájecí napětí 1 x 230 V, 50 Hz    
24 V, 50 Hz    
1 x 110 V, 50 Hz    
3 x 230 / 400 V, 50 Hz Ok Ok
Regulace dvoupolohová Ok Ok
třípolohová Ok Ok
plynulá    
PROFIBUS Ok Ok
Snímání polohy odporovým vysílačem (R)    
Absolutní Ok Ok
proudovým vysílačem (I)    
Polohové vypínání Ok Ok
Momentové vypínání Ok Ok
Ruční ovládání Ok Ok
Nevýbušné provedení    
Krytí IP 55
IP 55
Hmotnost - podle provedení (Al/litina) a motoru [kg] 33-45 60-81

Použití výrobku v praxi u firem

Servomotory MODACT ® MTNED se používají pro dálkové dvoupolohové nebo třípolohové ovládání armatur vratným přímočarým pohybem. Servomotory se mohou použít i pro jiná zařízení, pro něž jsou svými vlastnostmi a parametry vhodné. Použití ve zvláštních případech je nutno projednat s výrobcem.Odborné semináře eBRÁNA s.r.o. Internetový marketing eBRÁNA s.r.o.